Sernik to polskie, tradycyjne ciasto podawane najczęściej na Święta Wielkanocne czy Święta Bożego Narodzenia. Jest również doskonałą propozycją na wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe, np. komunie, wesela, chrzciny, urodziny.
6 twarzy sernika
Tradycyjnie sernik składa się z ciasta, robionego na bazie twarogu lub innego rodzaju sera białego (najczęściej mielonego) i kruchego spodu. Dzięki łatwej w obróbce, twarogowej bazie, można skomponować wiele rodzajów sernika. Oto niektóre z nich.
- Sernik New York Cheescake – pieczony jest w kąpieli wodnej, dzięki czemu wychodzi idealnie gładki i kremowy. Można go udekorować praktycznie wszystkim, np. polewą malinową, śmietanową, frużeliną, świeżymi owocami.
- Sernik wiedeński, czyli tłusty mielony twaróg z dodatkiem dużej liczby jaj, bez kruchego spodu. Niezwykle delikatny, kremowy i puszysty. Dodatek bakalii w cieście sprawia, że jest on wyjątkowo słodki.
- Sernik królewski – tradycyjne ciasto okolicznościowe, przygotowywane na kruchym, mocno czekoladowym spodzie, z równie czekoladową posypką, na której można dodatkowo ułożyć porzeczki, wiśnie czy maliny.
- Sernik na zimno – król wśród serników, jeżeli chodzi o łatwość i szybkość przygotowania. Zmielony ser twarogowy z dodatkiem żelatyny zastyga bez pieczenia, a zamiast jednokolorowej, można przyrządzić tęczową galaretkę z dodatkiem świeżych owoców.
- Sernik japoński, nazywany chmurką, ponieważ ma niezwykle puszystą, delikatną konsystencję, przygotowywaną na bazie serka mascarpone lub śmietankowego, do którego dodaje się matchę, limonki lub mango.
- Sernik włoski – robiony z ricotty i mascarpone z dodatkiem miodu i kawałków owoców.
Praktycznie każde serniki można tak naprawdę dowolnie dekorować, tworzyć wzory i faktury podobnie, jak te stosowane na tortach.